İçeriğe geç

Bir Borderline İle İlişki Yaşamak

Bir Borderline İle İlişki Yaşamak
Source: Created via AI by Author – Bir Borderline İle İlişki Yaşamak

Selam! Ben borderline kişilik örüntüsüne sahip biriyim. Yani bir borderline gibi davranıyorum ama bu bozukluk olarak nitelendirilebilecek seviyede değil. Bu yazımda size borderline olarak, bir borderline gözünden bir borderline ile ilişki yaşamak nasıl bir şeydir, onu anlatacağım.

Öncelikle borderline kişilik örüntüsünü anlatmakla başlamak istiyorum. Borderline demek sınırda kişilik demek. Yani hayatı iki uçta yaşıyor. Gri bir bölge yok ya siyah bir noktadadır ya da beyaz.

Bu iki uç nokta arasındaki geçiş de çok hızlıdır. Yani öyle bir geçiş yaşanır ki dışarıdan bakan biri anlayamaz. “Sabah böyleydi şimdi böyle. Ne alaka?” diyebilir insan.

Bu uçta yaşantılar, geçişler o kişi için de yorucudur. Çevresi için zaten yorucu -özellikle sevgilisi varsa- ama kendisi için de aynı şekilde yorucu zamanlar yaşıyordur.

Bir Borderline İle İlişki Yaşamak

Yoğun Duygu Geçişleri

Borderline biri yoğun duygu geçişleri yaşarlar. Bunu söylemiştim. Peki bu durumu açarsam ne diyebilirim? Bir gün aşırı sevgi, hoş görü, aşk görürken öbür gün aşırı öfke ve nefret görebilirsiniz. Bu geçiş bir borderline için çok normaldir. Bununla beraber yorucudur da, partneri için de ayrı bir yorucudur tabii.

Bir borderline, hele ki benim gibi depresyon hastası bir borderline, gün içinde bile ani iniş çıkışlara sahip olabilir. Gün içinde çok iyi başlarken akşam intiharı bile kafaya koymuş olabilir. Bu inişler, çöküşler sizin aldırmayacağınız belki çok takmayacağınız küçük şeyler tarafından bile tetiklenebilir.

Yani bir borderline ile yaşıyorsanız asla ona karşı “Ya buna mı taktın sen de?” demeyin. Çünkü bu onu cidden kırar. Onun için o an o şey önemli gelmiştir ve ona göre duygular yaşamıştır. Yapmanız gereken şey kendinizi, düşünce ve duygularınızı doğru bir dil, üslupla ifade etmek ve daha kucaklayıcı bir dil kullanmaktır. Tabii ki “ohh tatlım” modunda olmayın. Belki olursunuz bir şey diyemem ama bunu kastetmiyorum. Demek istediğim şey, kısaca, onun duygularını küçümsemeyin. Onun duygularına ortak olmaya çalışın.

Aşırı Rahatlık ve İlişkideki Önemli Dinamikleri Kavrayamama

Bunlara karşıt olarak bir borderline aşırı vurdumduymaz, rahat da olabilir. Tabii ki her borderline böyle olacak diye bir şey yok. Bununla beraber borderline’larda aşırı rahatlık ve ilişkilerdeki önemli şeyleri önemsiz görme gibi özellikler görülebilir. Bunun sebebi şunlar olabilir:

  • Duygusal Uyuşma: Yoğun duygulardan kaçınmak için duygusal uyuşma yaşayabilirler. Bu durum, onları ilgisiz ve umursamaz gösterebilir.
  • Benlik Algısı Sorunları: Kendi değerlerini ve kimliklerini tam olarak tanımlayamama, ilişkilerde de tutarsızlık ve önemsememe eğilimi yaratabilir.

Kronik Bir Boşluk Duygusu

Borderline’ın temelinde zaten küçük yaşlarda doldurulması gereken sevgi deposunun ya hiç ya da yeterince doldurulmaması vardır. Bundan dolayı kişide yoğun ve kronik bir boşluk duygusu da yer alır. Bu boşluk duygusu sanki göğüs kısmında bir boşluk, kara delik var ve her şeyi, her duyguyu yutuyormuş gibi düşünülebilir.

Ayrıca boşluk duygusunu kara delik olarak düşünecek olursak ve bu kara deliklerin mekanizmasında her şeyi sonsuza kadar yuttuğunu düşünürsek asla dolmayan, sürekli doldurulmaya çalışılan ama asla dolmayan bir sevgi deposu olduğunu varsayabiliriz.

Boşluk duygusu kendini duygusal uyuşma olarak da gösterebilir. Bu aslında bir savunma mekanizmasıdır. Kişi yoğun duygular yaşamamak için direkt olarak duyguları bastırabilir. Vücudumuz hayatta kalma üzerine evrimleşmiştir. Beynin iki seçeneği var:

  • Kötü hisset, intihar et ve öl*: Kötü hissedersek yok olma arzusuna yönelik bir fiiliyatta bulunma olasılığımız da yüksektir.
  • Hiçbir şey hissetme ve yaşa: “Kötü hissedeceğime hiçbir şey hissetmem.” der beyin ve duyguların şalterini attırır.

*İlla kötü hissetti diye intihar edecek değil tabii ki, sadece örneklemdir.

Bu durum da şöyledir, kişi aşırı bir travmatik olay yaşamışsa, ki yaşamamış olsun ama beyni bunu travmatik olarak algılamışsa, yüksek seviyedeki bu kötü duygulanımı bastırmak için komple duyguları bastırır. Bu da bir savunma mekanizmasıdır dediğim gibi.

Kısaca duygusal uyuşma sebebiyle duyguları anlayamıyor olarak görülebilirler ve bu partnerleri için de zorlayıcı bir deneyim olabilir.

Benlik algısı sorunları yaşar dedik. Kişi benliğini tam oturtamamış, kendisini değersiz, yetersiz hissediyor durumunda ise, kendisini sevilmeye layık olarak görmeyebilir. Değer görmeye layık olarak görmeyebilir. Bunun sebebi yine o doldurulamayan boş sevgi deposudur.

Her neyse! Benlik algısındaki problem kişide aşırı bir rahatlığa sebebiyet verebilir. İlişkideki önemli dinamikleri anlamayabilir. Çünkü kendisini toplum içinde bir yere oturtamamıştır, konumlandıramamıştır ve bundan dolayı okyanustaki pusulasız denizci misali, dalgaların sürdüğü yere gitmektedir. Nasıl ki dalgaların nereye götüreceği önemsenmiyorsa burada da kişi, hayatın nereye götüreceğini önemsemiyordur.

Duyguları İfade Etmede Güçlük

Dediğim gibi, duyguları ifade etmede bir güçlük söz konusu. Duyguları yaşamayan biri duyguları nasıl ifade edebilir ki? Elde malzeme yok. Bu da duyguların odak noktası olduğu bir dinamikte, ilişkide, problemlere yol açabilir. Yanlış anlaşılmalar gırla, ani öfke çıkışları vs. olabilir. Yapacak tek şey, en azından benim bildiğim, yapamasam da bazen, iletişim kurmak. İletişimle çoğu şey çözülebilir. İletişim her şeydir.

Güvensizlik ve Terk Edilme Korkusu

Güvensizlik ve terk edilme korkusu… Borderline’ın yaşadığı kilit sorunlardan biri. Borderline kişi, partnerine karşı duyduğu güvensizlik sebebiyle onu kontrol etme ihtiyacı hissedebilir. Bu da aşırı bağımlılık ve kıskançlığa sebep olabilir.

Sevgi deposu boş. Biri geliyor ve dolduruyor. Evet! O ideal kişi (!) Ona karşı aşırı bağımlılık geliştirebilirler -gerçekten sevgi de duyabilirler. Ama diğer açıdan aşırı bağımlılıkta kontrol ihtiyacı hissederler. O sevgi deposunun bir daha boşalmaması için her şeyi yapmaya hazırdırlar. İntihara bile kalkışırlar. Blöf gibi görünse de ölümle de sonuçlanabilir.

Bu kontrol ihtiyacı sınırları da aşabilir. Karşı tarafın iyiliğini bile aşırı bir şekilde isteyebilirler. Eğer karşı tarafın özel bir durumundan ötürü ilişki tehlikeye girecekse yahut bilinçaltımız böyle algılamışsa o kişinin sorununa aşırı odaklanabilirsiniz. İyiliğini istiyor gibi görünürsünüz ama aslında amacınız onu kontrol etmek.

Borderline’ın İlişkiye Faydaları

Borderline’ın ilişkiye faydaları da var diyebiliriz. Partnerine aşırı bağlılık, sevgi gösterebilirler. Tutkulu bir aşk yaşayabilirsiniz.

Başta patolojik bir ilişki yaşıyor olsanız dahi birlikte sorunların üstesinden gelerek gerçek sevgi odaklı bir ilişki yaşayabilirsiniz. Bu mümkündür!

YANLIŞ ANLAMA, BORDERLINE İLE İLİŞKİ YAŞANMAZ DİYE BİR ŞEY YOK!

Borderline biri ile ilişki yaşayabilirsiniz. Evet, zordur ama aşkın gözü kördür! Birlikte iletişim ile sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Yeri gelir, çift terapisi alırsınız. Vazgeçmeyin!

Evet! Bu yazımda size dilimin döndüğünce, pardon, klavyemin tıklattığınca bir borderline ile ilişki yaşamak nasıl bir şey onu anlattım. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim! Kendinize iyi bakın!

Instagram adresim: @ckosedag
Twitter adresim: @BloggerCanerK
Medium sayfam: Caner Kösedağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et