İçeriğe geç

Notion ile Hayatınızı Yönetin

Notion ile Hayatınızı Yönetin
Source: Unsplash – Pauline Bernard – Notion ile Hayatınızı Yönetin

Merhaba herkese! Bu yazımda herkesin kullanması gereken bir uygulamadan ve yapabileceklerinizden bahsedeceğim. Notion ile hayatınızı yönetin! Evet! Tam olarak Notion’a tüm hayatınızı sıkıştırabilirsiniz.

Notion’ı ilk duyduğumda baya etkilenmiştim. Kullanmıştım da bir süre. Yardımı dokunmuştu. Tabii sonradan saldım çünkü uygulamanın yapabileceklerinden haberdar değildim. Yani tam olarak kapasitesini bilmiyordum. Evet, sıradan olmadığını biliyordum ama bir not alma uygulaması olarak görüyordum. Tabii ki temelde öyle ama birçok amaç için kullanılabilecek güçlü bir araç Notion. Bunu sonradan fark ettim.

Building Second Brain kavramı nedir?

Building Second Brain, ikinci beyin, kişinin bilgiyi depolamak, düzenlemek ve erişmek için kullandıkları bir ortamı ifade eder. Bu ortam genelde dijital platform olur ve amaç beynimizin iş yükünü hafifletmektir. Bu platformlar arasında öne çıkan Notion ve Obsidian bulunmaktadır. Ben Notion kullanıyorum çünkü Obsidian, tabiri caizse biraz bastı. Tabii ki o da güçlü bir araç ama benlik değil. Ki her şey herkese göre değil. Bu çok normal.

Tabii ben ikinci beyin kavramı üstünde çok durmayacağım. Yazar Tiago Forte‘nin öne sürdüğü bu ikinci beyin meselesi biraz iş yükü olanlar için uygun olabilir. Ama ben normal bir insanım ve günlük yaşamım için o kadar komplike şeyler kullanmak zorunda değilim. Komplikeden kastım PARA Method (Projects, Areas, Resources, Arciheves) gibi şeyler. Benlik değil. Benim için ikinci beyin, notlarım, görevlerim, günlüğüm, blog içerik yönetimim. Bunlardan bahsedeceğim. Bilgiler uçup kaçmayacak ve basit bir anlatım sunacağım.

Başlayalım!

Notion ile Hayatınızı Yönetin

Notion nedir?

Notion, sıradan bir not alma uygulaması değildir.

Notion’da doküman-docs’larda (Google Docs veya Microsoft Word gibi) çalışabilirsiniz. Birbiriyle ilişkilendirilmiş sayfalarla, sayfa içinde sayfa yapısıyla doküman yönetimini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Notion’da Wikipedia gibi, kendi Wiki sayfanızı oluşturabilirsiniz. Kendinize özel bir bilgi tabanı oluşturabilir ve gerektiğinde fayda görebilirsiniz.

Notion’da proje yönetimi de yapabilirsiniz. İçerdiği araçlarla bu çok kolaydır. Üstelik yeni çıkan Notion Calendar uygulamasıyla daha efektif zaman yönetimi yapabilirsiniz.

Notion nasıl çalışır?

Notion ile Hayatınızı Yönetin
Source: Taken screenshot by Author

Notion özünde bir not uygulaması olsa da güçlü bir araçtır. Onu güçlü yapan özelliği ise blok mantığı ve veri tabanlarıdır. Notion’da bloklar vardır. Bu blokları paragraf parçaları olarak düşünebiliriz. Sadece bu parçalar her şeydir. Yani blokların içine yazarız, takvimi blokların içine ekleriz, kanban panosunu blok içine ekleriz, tabloları yine aynı keza. Bloklar sürükle bırak şeklinde kontrol edilebilirler ve yan yana ekleyerek alanı daha etkili kullanabilirsiniz.

Source: Taken screenshot by Author

Diğer bir şey ise veri tabanlarıdır. Notion, çalışma alanınızı daha verimli ve esnek bir şekilde düzenlemenizi sağlayan bir platformdur. Veri tabanları da bu esnekliği kullanarak bilgiyi düzenlemek, filtrelemek ve ilişkilendirmek için oldukça güçlü bir araçtır.

Veri tabanı alanları, içeriği farklı türlerde düzenlemek için kullanılır. Metin, sayı, tarih, bağlantı, resim ve daha fazlasını içerebilir. Bu alanları özelleştirebilir ve ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bir film veri tabanı oluştururken film adı, yönetmen, oyuncular gibi alanları ekleyebilirsiniz.

Ya da görev veri tabanı oluşturacaksanız yukarıda gördüğünüz örnekteki gibi, görev adı, durum (status: yapılacak, yapılıyor, tamamlandı), son tarih, kategorize edebilmek için etiketler gibi alanları ekleyebilirsiniz.

Notion’ı Notion yapan veri tabanlarıdır. Bilgiyi düzenleme, yönetme ve erişme konusunda veri tabanlarını kullanırız. Bu veri tabanları tablo, takvim, liste, kanban panosu, timeline, galeri olmak üzere 6 farklı şekilde kullanılabilir. Mesela yukarıdaki veri tabanı tabloya bir örnektir.

Notion nasıl kullanılır?

Notion’ı kullanmak için önce temiz bir sayfa açın. Daha sonra bir veri tabanı ekleyin. İsterseniz veri tabanının yanında çıkan 6 noktaya basıp direkt farklı bir sayfa içine veri tabanını ekleyebilirsiniz.

Veri tabanını istediğiniz şekilde özelleştirin. Sütun başlıklarını girin eğer tablo kullanıyor iseniz.

Daha sonrasında ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz. Biraz kurcalayın!

Notion’da sayfa içinde sayfa olabilir ve bu sonsuza kadar devam edebilir. Ayrıca veri tabanına eklediğiniz her satır bir sayfa olabilir. Bu da Notion’ı güçlü bir not alma uygulaması yapıyor.

Ayrıca Notion’da yüzlerce şablon var. Notion’ın sitesinden veya uygulamasından şablonlara bakabilirsiniz. Eminim ki ihtiyacınıza uygun illa ki bir şeyler bulursunuz. İster kullanın ister onlardan esinlenip kendiniz, kendinize göre bir şeyler yapın.

Notion’da yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlı. Benim de yardım aldığım bu videoya bakabilirsiniz:

Notion nasıl kullanılır?

Benim Notion Turum

Indify.co sitesi ile saat ve hava durumu widget’ı ekledim. Kişisel başlığı altında kitap, film takip sayfalarım var. Yanında yüzeysel olarak yazılmış hedeflerim var.

Altına indiğimizde genel görevlerimin zamansal yerini görmek için bir takvim var. Bu takvim üstelik Notion’ın harici Calendar uygulamasıyla da entegre çalışabilmektedir.

Hemen altında görevlerim var. Farklı görünüş ve filtreler ile tüm görevlerimi, yaklaşan görevlerimi görebiliyorum.

Altında yine aynı mantıkta tüm notlarımı görebildiğim notlar veri tabanım var. İstersem filtre uygulayarak etiketlere göre ayırabilirim.

Evet, kısa oldu ama bu kadardı. Dediğim gibi yukarıdaki videoyu izleyin oturaklı bir şekilde anlayacaksınızdır.

Sonuç olarak…

Notion cidden bir güçlü araç. İlk 1 hafta kullanması zor gelebilir belki ama gittikçe daha kolaylaşıyor, alışıyorsunuz. Notion ile proje takibi, görev takibi, günlük yazma, alışkanlık takibi vb. gibi kullanış biçimlerini deneyebilirsiniz. Notion bütün bunlara uygun olarak geliştirilmiş bir uygulama.

Evet, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın!

Instagram: ckosedag
Twitter: BloggerCanerK
Medium: Caner Kösedağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et