İçeriğe geç

Arc Browser Özellikleri Nelerdir?

Arc Browser Türkçe
Source: Created via Canva by Author – Arc Browser Özellikleri Nelerdir?

Herkese selam! Bu yazımda Arc Browser’dan bahsedeceğim. Dün mail kutuma gelen beta daveti ile indirdim. Tarayıcıyı harika bulduğumu söylemeliyim. Birkaç özelliğinden bahsedeceğim. Windows sürümünü kullanıyorum. Windows sürümü oldukça erken bir sürüm ve MacOS sürümünde olan özelliklerden bazılarını barındırmıyor. Bu biraz can sıkıcı olsa da zamanla gelecek güncellemelerle iyileştirilip geliştirilecektir. Hadi başlayalım!

Arc Browser arayüzü
Source: Taken screenshot by Author – Arc Browser arayüzü

Arc Browser nedir?

Chromium tabanlı Swift diliyle yazılmış olan Arc Browser’ın arayüzü yukarıdaki gibidir. Bu arada biliyor musunuz, Arc Browser Windows’taki Swift diliyle yazılmış ilk uygulama. Bu da büyük bir ses getirdi.

Arc Browser’ın öne çıkan özellikleri Spaces, Folders ve Pinned Tabs. Genel olarak bu özelliklerinden dolayı verimlilik (productivity) odaklı kullanılabilir bir tarayıcı haline geliyor.

Spaces nedir?

Arc Browser Spaces özelliği şu ki, Microsoft Edge’deki çalışma alanları gibi. Hızlıca aralarında geçiş yapabileceğiniz ve her birisini hayatınızdaki farklı bir amaca yönelik olarak yapılandırılabilecek alanlardır. Bir alanı (Space) kişisel, bir alanı iş, bir alanı hobi bir alanı farklı bir amaca yönelik yapılandırabilirsiniz. Ben misal bir alanımı blog olarak yapılandırdım ve kişisel web sitemi, Medium’u vs. ekledim.

Alanlar, kendisi ayrı bir tarayıcıymış gibi çalışır. Oluşturacağınız profillerle alanları; geçmiş, çerezler, eklentiler bakımından ayırabilir, farklılaştırabilirsiniz.

Alanları farklı iş kolları için kullanırsınız. Derli, toplu ve şık bir tarayıcı görünümü için faydalıdır.

Folders nedir?

Arc Browser Folders özelliğini kullanarak sekmeleri, alan içinde kendi arasında gruplandırabilirsiniz. Örneğin bir alanda 10 – 15 sekme açmanız gerekiyorsa, oldu da gerekti diyelim. Folders yani klasörlere ayırarak, gruplandırarak daha odaklı bir çalışma alanı kurabilirsiniz.

Pinned Tabs nedir?

Arc Broswser pinned tabs, sık kullandığınız sekmeleri alanlar bazında favoriye ekleme olarak düşünebilirsiniz. Yani sık kullandığınız sekmeler var. Ama bu sekmeleri her alan (Space) için favoriye eklemek istemiyorsunuz. Sabitleyin. Her zaman elinizin altında olacaktır.

Archived Tabs nedir?

Belirlediğiniz bir süre boyunca sekmeleri arşivliyor. Tarayıcınız daha temiz görünüyor. Ama aynı zamanda yine önceki sekmeleriniz hızlıca ulaşılabilir bir yerde oluyor.

Arc Browser vs Microsoft Edge

Arc Browser ile Microsoft Edge arasında pek bir fark yok aslında. Arc Browser sadece daha stilistik ve modern bir görünüme sahip. Şık ve estetik arayüzüyle “Beni kullan!” diyen bir tarayıcı.

Diğer yandan Spaces, Microsoft Edge’de Workspaces olarak var.

Folders, Microsoft Edge’de gruplar olarak var.

Sabit sekmeler mi? Aynı şekilde Microsoft Edge’de sekmeleri sabitleyebiliyorsunuz.

Dediğim gibi, eğer bir şeyi kaçırmıyorsam, Arc’ın işlevsellik bakımından pek bir artısı yok. Hatta bana göre Microsoft Edge daha işlevsel. Çünkü yapay zeka destekli bir tarayıcı ve bu yönü beni hep kazanmıştır.

Peki Arc kullanılır mı?

Evet, kullanılır. Eğer kullanımımı zaman içerisinde kısıtlarsa Edge’e geri dönerim ama sırf şu estetik arayüz için kullanacağım.

Arc Browser Nasıl İndirilir?

Arc Browser’ın sitesine buradan gidin. MacOS bir cihaza sahip iseniz zaten indirebilirsiniz. Ama benim gibi Windows 11 kullanıyorsanız bekleme listesine girin. Bir süre sonra e-posta kutunuza indirme linki düşecektir. Benimkine 3-5 gün sonra düştü.

Sonuç olarak…

Arc Browser, cidden estetik bir tarayıcı. Swift diliyle yazılmış olması da onu farklı kılıyor. Fakat son kullanıcı nasıl olduğuna değil ne olduğuna bakar. Ürünün ne olduğuna bakarsak aslında pek de bir işlevsellik yok. Aksine şu anki Windows haliyle Edge’den daha işlevsiz. Eklentileri adam gibi kullanamıyorsunuz vs. çünkü eklenti barı yok. Barındırdığı çoğu özelliği başka tarayıcılar zaten barındırıyor. Bakınız, şekil A1, Microsoft Edge.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Buraya tıklayarak Habitica uygulamasıyla verimliliğinizi nasıl arttırabileceğinizi anlatıyorum. Sağlıcakla kalın!

Instagram: ckosedag
Twitter: BloggerCanerK
Medium: Caner Kösedağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et