İçeriğe geç

 Paycell’den Troy Kartını Al

paycell troy kart
Source: Created via Canva by Author — Paycell’den Troy Kart

Mastercard, VISA gibi kart ödeme sistemlerini biliyorsunuzdur. Bunların yanında Türkiye’nin kendi kart ödeme sistemi de var. Belki duymuşsunuzdur. Adı Troy. Açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi”. Bu yazıda kısaca Troy’dan ve nasıl hızlıca tek tıkla alınabileceğini anlatacağım. 

Troy Kart Nedir? 

Troy, 2016 yılından beri hayatımızda olan ve her geçen gün daha da yaygınlaşan milli bir ödeme sistemidir. BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) tarafından kurulan ve işletilen Troy’u kullanmak için birtakım nedenler var.

Troy, gizlilik teknolojisi olarak her işlemde farklı bir dinamik veri kullanarak kart kopyalanması riskinin önüne geçer. 

Ayrıca GO Güvenli Öde ile internet alışverişleriniz daha güvenli bir şekilde gerçekleşir. GO Güvenli Öde, 3D Secure’un Troy karşılığıdır.

Neden Troy Kart Kullanmalıyız?

Başlıca neden şudur ki, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak. 

Mastercard veya VISA kartla alışveriş yaptığınızda ABD ve İngiltere ekonomisine yaklaşık olarak %1.5 komisyonla katkıda bulunuyorsunuz. 

Bu para neden Türkiye’de kalmasın?

İşte Troy burada devreye giriyor. Troy ile ödeme yaptığınızda yurtdışı merkezli olan bu şirketlere bu komisyonu ödemiyorsunuz. Para da Türkiye’nin içinde kalıyor. 

Bu çok önemli gerçekten. 

Troy kullandıkça, kullanım sayısı, hacmi arttıkça uluslararası geçerlilik bakımından saygın bir konumda olacaktır. Şu anda yurtdışı merkezli e-ticaret sitelerinde kullanılamıyor. Yani Steam’den alışveriş yapamazsınız. Ek olarak Amazon.com.tr de Troy kartı ne yazık ki kabul etmiyor. 

Peki ne yapmalısınız?

Cebinizde Mastercard veya VISA kart bulundurmalısınız. Troy’a geçmeliyiz, hepimiz. Ama bütün kartlarımızı geçirelim gibi bir şey söz konusu değil. Zira yurt dışı merkezli alışveriş sitelerinden işlem yapmaya çalışırsak hata alabiliriz. 

Asıl kullanım kartınız Troy olsun. Yani belediye otobüsüne bindiğinizde kullandığınız kart, LC Waikiki’ye girdiğinizde kullandığınız kart, bir restoranda yemek yediğinizdeki kartınız Troy olsun. 

Bunun yanında cebinizde ister sanal kart ister fiziki kart olarak en az bir adet Mastercard veya VISA kart olsun. Yurtdışı merkezli yerlerden yapacağınız alışverişler için de bu kartı kullanın. 

Çoğunlukta yaptığınız işlemler yurtiçi olduğundan ve bu kartınızın Troy olması sebebiyle harcamalarınızdan yüzdesel olarak küçük bir miktar yurtdışına gidecektir. Büyük bir bölümü Türkiye’de kalacaktır. 

Gençler en kolay Troy kartı nasıl alabilir?

Turkcell’in ön ödemeli kart ve elektronik para servisi olan Paycell üzerinden Troy logolu sanal kartınızı hemen alabilirsiniz. Tek tıkla direkt olarak Paycell cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. 

Sanal kart olduğu için sadece internette geçerli diye düşünmeyin. QR ödeme ile fiziki poslarda da işlem yapabilirsiniz. 

Paycell’e müşteri olmak banka gibi biraz uğraştırıcı değil. Direkt müşteri kaydınızı yapıp Troy kartınızı alabilirsiniz. 

Şu anda benim ana kartım Paycell Troy. 

Troy İle Yüzükle Ödeme Yapılabilecek

Troy aynı zamanda sanal, dijital ödeme yöntemleri konusunda da kolaylık sağlayacak bir gelişme. Türkiye içinde dijital ödeme sistemleri konusunda daha hızlı ve seri adımlar atılmasını sağlayacak. 

Örneğin Halkbank yüzükle ödeme sistemini getirdi bile. Bu cidden iyi bir örnek. 


Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın!

Instagram adresim: @ckosedag
Twitter adresim: @BloggerCanerK
Medium sayfam: Caner Kösedağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et