İçeriğe geç

Blog Yazarları Neden Notion Kullanmalı?

Merhaba sevgili Medium okurları ve yazarları! Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Bu yazımın konusu “Blog Yazarları Neden Notion Kullanmalı?”.

Tabii ki bu sadece Medium yazarları ile sınırlı değildir. Tüm blogger’lar Notion, ClickUp gibi bilgi yönetimi ve görev takibi uygulamalarını kullanmalıdır. Bana göre kullanmalıdır.

Kullanmasa çok şey kaybeder mi? Evet. Açıkçası cevap evet. Kullansa çok şey kazanır mı? Baya hem de. 😁 Gelin konunun içine girelim!

blog yazarları notion
Source: Created via AI by Author — Blog Yazarları Neden Notion Kullanmalı?

Medium Yazarları ve Verimlilik

Medium yazarları veya bütün blogger’lar, Notion, ClickUp gibi bilgi yönetimi ve görev takibi uygulamalarını kullanmalıdır. Çünkü daha verimli, daha kolay ve daha güvenli bir şekilde blogger’lık yapabilirler. Gelin bunu açalım.

Eğer özgün ve kaliteli yazılar yazan yaratıcı bir kişilikseniz aklınıza bir anda, durduk yere fikirler hücum edebilir. Bu fikirleri not almak önemlidir yoksa anlık olarak “Hop!” uçabilirler. Bu fikirleri not aldığınızda ve üzerine düşündüğünüzde, biraz ilhamla güzel şeyler yazabileceğinize inanıyorum. Çünkü tüm fikirleriniz, düşleriniz, anlarınız organize bir şekilde duruyor olacaktır.

Bir diğer konu ise taslaklar. Zaman içerisinde, blogger’lık sürecinde illa ki yarım bıraktığınız, üstüne daha sonra düşüneceğiniz taslaklarınız olacaktır. Yarım kalan bir sürü taslağın Medium “Drafts” sekmesinde biriktiğini düşünün. Ama bir yandan beyniniz yeni fikirler üretebiliyor. En azından benimki sürekli bir üretim içinde, tabii yorgun olmadığım zamanlarda. Şimdi elimizde ne var? Yarım kalan bir sürü alt alta listelenmiş taslaklar, belki yoğun ve yorgun bir kafa ve bazı anlar gelen fikirler…

Açıkçası, şahsi olarak konuşacak olursam, ben Medium’un “Drafts” sekmesinde bir sürü taslak görsem “Hangi biriyle uğraşacağım?” deyip ama bir yandan da silmediğim, kıyamadığım, belki bir gün uğraşırım kafasıyla erteleme, erteleme ve erteleme… Bir yandan yeni fikirler aklıma gelse ben onları da pek kale almam artık bir süreden sonra çünkü elimde bir sürü yazı taslağı var. Belki o iyi fikir, sizin o anki durumunuzla değersizleşir ve sıradan bir fikir olarak görülebilir siz tarafından.

Medium Yazarları Neden Notion Kullanmalı?

İşte bu bağlamda ben diyorum ki, gelin Notion kullanın. Yani burada program önemli değil tabii. Benim Notion dememin sebebi oldukça basit kullanılabilen güçlü bir uygulama olması. Yoksa demek istediğim, değinmek istediğim ana amaç şu; fikirlerinizi, düşlerinizi, anlarınızı, taslaklarınızı organize şekilde listeleyin. Notion, ClickUp gibi uygulamalar üzerinden kısaca demem o ki, bir yayın takvimi oluşturun.

Nedir bu yayın takvimi?

Bir blogger’ın blog yazısı stokladığı, belli bir zamansal çizgiye göre paylaşım yaptığı bir takvimdir, dediğim yayın takvimi. Bu size yazılarınız ve yazılarınızın kalitesi üstünde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Notion’daki sayfanızda taslaklarınız, fikirleriniz, düş ve anlarınız listeli ve organize bir şekilde duruyor. Gözünüz bunları yerli yerinde toparlanmış dağınık olmayan bir şekilde görüyor. Bu sizin üşengeçliğinizi giderir ve/veya işin gözünüzdeki büyüklüğünü küçültür.

Eğer harbice bir blogger isek belli bir kalitede yazmaya özen gösteriyoruz demektir. En azından bu özeni göstermeliyiz. Fakat dağınık bir halde duran fikir ve taslakları görünce açıkçası benim bütün şevkim kırılıyor. Hiç uğraşmak istemeyebiliyorum. Bunun için de yazılarımı daha kontrollü bir şekilde paylaşmaya karar verdim.

Ben şahsen ClickUp kullanıyorum ama Notion’ın kullanımı daha kolay ve amaca daha uygundur. ClickUp ile “Not Started”, “In progress”, “Completed” olmak üzere 3 grupta yazılarımı toplu şekilde tutuyorum. Fikirlerimin, taslaklarımın yer aldığı bu sayfada liste derli toplu olunca, gözüme daha hoş ve uğraşılabilir gelince, bu psikolojik bir şeydir, işimin başına düşüyorum. Tabii ki blogger’lık benim işim değil. Benim hobim. Fakat belli kalite aralığında yazmaya çalışmam da gerekiyor. Bunun için de daha kontrollü, daha planlı bir şekilde taslakları organize edip yayın takvimine göre paylaşabiliyorum.

Ezcümle…

Ezcümle şu, daha kontrollü, planlı, derli toplu bir şekilde yayın yapmak size cidden fayda sağlayacaktır. Tabii ki bu benim şahsi fikrim ve kendi blogger’lık sürecinizi en iyi siz bilirsiniz ve ona göre yönetirsiniz. Benimkisi sadece bir öneri.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim! Kendinize iyi bakın! 😊

Notion’ın sayfasına gitmek için buraya, ClickUp için ise buraya tıklayın.

Instagram: ckosedag
Twitter: BloggerCanerK
Medium sayfam: Noktalıvirgül

Bir diğer yazım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et