İçeriğe geç

Habitica ile Hayatınızı Oyunlaştırın

habitica ile hayatınızı oyunlaştırın
Source: stuff.tv — Life support: the best Android and iPhone apps for keeping New Year’s Resolutions

Merhaba, sayın okurlar! Nasılsınız? Umarım iyi hissediyorsunuzdur. 💮

Gün içinde neler yapıyorsunuz? Yapmanız gereken şeyler nelerdir? Ders çalışmak, temizlik yapmak, spor yapmak, e-mail’lere bakmak vs. birçok işimiz var gün içinde. Bu işlere her zaman istekli olmayabiliyoruz. Belki de erteliyoruz. Tabii ki bu normal ama erteleme davranışımız uzun süreli bir hal aldıysa artık orada bir “Dur!” dememiz lazım kendimize.

Peki neden erteleriz?

Ertelememizin birçok nedeni olabilir. Ama ben bu yazımda dopaminden bahsedeceğim. Ne yazık ki hepimizin beyni dopaminle dolup taşmıyor. 😁 Yani bir kişi sıradan işleri yapmak için bile aşırı motiveyken bir diğer kişi çok önemli bir iş için motive olmayabiliyor.

Bunun sebebi beynimizde salgılanan dopaminin aynı olmayışı olabilir. Yani biri o işten haz alıyorsa öbür kişi haz almıyordur. Bu bir çocuğun bilgisayar oynama(ma)sı bile olabilir. Yani ben mesela, uzu süredir bilgisayar bile oynamıyorum çünkü canım hiç istemiyor ve sürekli erteliyorum. Psikoloğum oynamamın daha iyi olduğunu söylemişti 😂

Özellikle kişiler benim gibi DEHB’li ise işler onlar için, daha doğrusu bizler için, daha zordur. Çünkü dopaminin bağlı olduğu beynin ödül sistemi çalışmıyor. Bildiğiniz… Yok yani… Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Sağlıklı bir öğrenci sene sonunda sınavı kazanırsa gideceği üniversiteyi düşündüğünde dopamin salgılayabiliyor ve bu onu ders çalışmak için motive hale getiriyor.

Ama DEHB’li bir öğrenci, aynı şekilde sene sonunu, gideceği gitmek istediği üniversiteyi düşündüğünde, gireceği ortamın güzelliğini düşündüğünde aynı dopamini salgılayamayabiliyor. Bu da onu o iş için, ders çalışmak için motive etmiyor. Sonuca baktığımızda, tembel olarak nitelendiriliyor. Aslında tembel değil, onun ödül sistemi çalışmıyor. 😊

Habitica ile Hayatınızı Oyunlaştırın

Size bu yazımda bir uygulamadan bahsedeceğim. İsmi Habitica. Habitica, bir to-do list uygulaması fakat işi oyunlaştırıyor. RPG yani rol yapma oyunu unsurlarıyla çalışan bu to-do list uygulaması, gerçek hayattaki görevlerinizi yapmanın karşılığında size XP ve biraz Habitica coin veriyor. Level atlama, can barı, mana barı gibi şeyler de var. Hem mobil uygulaması hem de web uygulaması bulunmaktadır. Senkronize bir şekilde çalışıyorlar, yani hem telefondan hem de bilgisayardan kullanabilirsiniz.

Arayüzü aşağıdaki gibidir:

Source: Taken screenshot by Author – Habitica ile Hayatınızı Oyunlaştırın

Tek tek özelliklerine değinelim.

Profil kısmı, sol üst kısımda gördüğünüz yerdir. Kılıçlı bir karakter ve aslan var. Orası şimdilik basit ama gerçek hayatta görev yaptıkça kazandığınız coin’ler ile orayı geliştirip zenginleştirebiliyorsunuz. Hemen sağında isim, can barı ve XP barı var. Kötü alışkanlık yaptığınızda veya günlük yapmanız gereken bir şeyi yapmadığınızda karakteriniz hasar görüyor ve can barı azalıyor. Canınız sıfıra düştüğünde ise karakterinizi kaybediyorsunuz ve her şey sıfırlanarak yeniden başlıyor. Harika değil mi?

Özellikle bu can barı olayı, cidden harika. Hasar almak vs… Hasar almamak ve ölmemek için günlük hayatınızdaki görevleri yapmanız gerekiyor. İşte burada bir oyunlaştırma var. Ayrıca motivasyon için bir itici güç de var.

Habits kısmı, ise alışkanlıklarınızın olduğu alan. Yani diş fırçalama, su içme, yürüyüş yapma veya sigara, alkol içmeme gibi alışkanlıkların listelendiği yer. İyi bir alışkanlık yapıyorsanız +’ya, kötü bir alışkanlık yapıyorsanız -’ye basıyorsunuz. -’ye basınca ne olduğunu söyledim mi? Evet, doğru bildiniz! Can gidiyor yine. O yüzden alışkanlıklarınızı sürdürün ve bu sürekliliği koruyun. Tabii ki faydalı olanları kastediyorum. Sigara ve alkolden uzak durun tabii ki!

Dailies ise günlük her zaman rutin şekilde yapılan görevlerdir. Yani ilaçları unutmadan almak, kitap okumak vs. Günlük görevleri gün bitmeden yapmalısınız. Yoksa gün bittiğinde ve ertesi güne, saat 00.00’da geçiş yaptığında eğer görevler yapılmamış ise ona göre can kırıyor.

To-Do, normal yapılacaklar listesi bölümü. Yani tekil görevleri vb. eklediğiniz alan. Yani örneğin, “Çarşamba günü Medium’a blog yaz.” gibi bir görev eklenebilir. Bu görevlere eğer ki bir son gün eklerseniz ve o son gün geçerse yine can puanı kaybedersiniz. Ama son gün eklemezseniz o öylece kalır.

En sevdiğim kısım Rewards kısmı. Oyun oynamak, bitki çayı içmek gibi şeyleri ödül olarak listeleyip oyunun size verdiği parayla satın alıyorsunuz. Eğer paranız yoksa o şeyi de yapamazsınız. Yani en azından yapmamalısınız. 😀 Ben her bitki çayı içtiğimde 10 coin veriyorum sisteme. O da düşüyor. Yani olay burada aslında, aşırı iyi değil mi?

Beraber arkadaşlarınızla parti kurup canavar boss’larla savaşabiliyorsunuz. O boss’u yenebilmek için görevlerinizi aksatmamalısınız. Ayrıca elmaslar kazanabileceğiniz challenge’lar oluyor bir sürü. Onları takip ederek ve şartları yerine getirerek, yine görev yapmak tabii ki :D, elmas kazanabiliyor ve kendinize özel giysiler, evcil hayvan yumurtaları, iksirler, silahlar alabiliyorsunuz.

Kısaca Habitica hayatınızı ciddi ciddi RPG’leştiriyor. Açıkçası bir süredir kullanıyorum ve cidden eğlenceli. Bir de parti kuracak birilerini bulsam daha eğlenceli olacak 😀 Eğer beraber parti kurmak isterseniz yorumlara yazabilirsiniz. 🙂

Özellikle DEHB’lilere öneririm. Eğer motivasyon konusunda sıkıntı yaşayıp erteleme davranışını sık sık yapıyorlarsa bu uygulamaya bir göz atsınlar. Benim gibi faydasını görebilirsiniz. 🙂

Web uygulaması ve indirmek için buraya tıklayın!

Bu yazım bu kadardı, okuduğunuz için teşekkür ederim! Eğer uygulamayı kullanırsanız lütfen deneyimlerinizi yorumlarda anlatın. Meraklıyım bu tarz yorumlar için. 😀

Kendinize iyi bakın, görüşürüz! 😍

Instagram: ckosedag
Twitter: BloggerCanerK
Medium: Caner Kösedağ

İlginizi çekebilecek bir diğer yazım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et