İçeriğe geç

Yazmak Üzerine Bir Kahve Sohbeti

Merhaba değerli okurlar! Bu yazımda sizle bir kahve sohbeti yapayım dedim. Konumuz “yazmak”. Fincanlar hazırsa başlayalım.

Source: Created via Google Gemini AI by Author – Yazmak Üzerine Bir Kahve Sohbeti

Yazmak Üzerine Bir Kahve Sohbeti

Ben nasıl yazmaya başladım, buradan giriş yapmak istiyorum.

Ben küçüklüğümden beri içerik üretmeye, içerik üretiminden para kazanmaya meraklı biriydim.

Kendim bir web sitesi açabileceğimi öğrenince “Bir dakika!” deyip durmuşumdur. Zaten kendiliğinden olan bir merakım var.

Bir de kendim açabileceğimi öğrendim, kimse tutamaz beni 😁 Ben hep sanırdım ki web sitesini herkes açamaz, çocuk aklı işte. İlk web sitemi Google’ın Blogger platformu üzerinden açmıştım.

Orada kendim içerik üretmeye başlamıştım.

Tabii o zamanki çocuk halimle ne kadar iyi içerik üretebilirim bilmiyorum. Kaliteli içerik nasıl üretilir bilmiyorum, bunun yanında kaliteli içerik üretimine gerek var mı onu da bilmiyorum.

Daha doğru bir ifadeyle, aklıma bile gelmemişti. O zaman sadece yazıyordum. İçerik üretmek ve buna Dünya’dan herkesin ulaşabileceği fikri inanılmaz iyi hissettiriyordu.

Oradan sonra bu blog işi, kaldı öyle -heves gitti yani.

2 3 yıl önce yine bir şeyler oldu, bir istek geldi. Teknoloji haber sitesi açayım dedim, o zamanlar merakım da var teknolojiye. Bilgisayar parçaları, oyun haberleri vs. yazıyordum.

Siteye iyi trafik çekiyordum da. Sonra amcam sitemi kendi malı gibi kullanıp bir şeyler yaptı. Adsense parasını da kendisi yedi. Sonra o da patladı, site yani.

Kendi Kişisel Blogum

Gel gelelim şimdiye. Uzun süredir uykuda olan kendi sitem var. canerkosedag.com benim kendi kişisel blog sitem. Baya bir süre bir şey yazmadım. Hem depresyonun getirisi, pardon götürüsü olan bir isteksizlik vardı hem de kendi çevremden pek destek almıyordum. Motivasyon sıfır yani anlayacağınız.

Son 3 aydır yazmaya başladım. Sitenin temasını kendi sevdiğim şekilde ayarladım. Yazılar yayınlamaya başladım. Ama bu seferde ben okunma, para kazanma derdinde değilim. Orayı günlük olarak kullanıyor idim.

Bir zaman sonra ,yani son 2 haftadır, neden birileri okumasın ki dedim ve Google Analytics bağlantısını sağladım, Search Console ayarlamasını yapıp yazılarımı index’ledim… Şu anda da hala yazıyorum.

Sonra aklıma Medium hesabımın olduğu geldi. Orada hazır okuyucu kitlesi olduğunu düşünüp oraya da yazmaya başladım. Orada okunma alıyordum, evet ama içinde bulunduğum yayın (publication) ölü gibiydi ve motivasyonumu düşürdü açıkçası. İlk 2 hafta falan böyle iyiydim de sonra dip.

Türkiye Yayını’na Denk Gelmem

Daha sonra şans eseri denk geldim, içinde bulunduğum yayınlarda Medium Türkiye’yi gördüm. Sonrasında Discord sunucusuna rastladım, yeni açılmış. Discord sunucusundaki ortam aşırı sıcaktı ve çok hoştu. Ortam olarak iyiydi baya.

Sonra buradan aldığım enerjiyle yazmaya başladım ve içeriğimin okunduğuna dair etkileşim, alkış, listeye ekleme vs., bildirimler geliyordu.

Bu benim için çok değerliydi. Çünkü ben bir şey paylaşıyorum ve bunun geri dönüşünü alıyorum. Benim içeriğimin etkileşim görmesi benim için manevi boyutta çok değerliydi. Topluluğun gücünü hissediyorsunuz.

Bunun yanında eğer Medium Partnerlik Programı’nda iseniz para da kazanıyorsunuz. Öncelik okunma, görülme ve duyulma, evet fakat maddi bir kazanç da çorbanın üstüne konan o yeşillik gibi güzel bir tat veriyor. 

Medium Türkiye’de yazmaya başlayıp topluluğa girdiğinizde müthiş bir sinerji sizi karşılayacaktır.

Türkiye Yayını’na gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ben kendi yayınımı da kurmuş bulunmaktayım. Türkiye Yayını gibi Türkçe içeriklere değer vermek ve bunda rol oynamak için açtığım yayına buradan gidebilirsiniz.

Kahve sohbetimiz bitti. Baktım da kahvem de bitmiş. 😌 Güzel bir sohbetti. Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır ya, bu sohbeti de unutmam. Benim için çok değerliydi. Yorumlarda buluşalım lütfen. En kısa sürede cevap veriyorum. Şimdilik hoşça kalın! 😍

Instagram adresim: @ckosedag
Twitter adresim: @BloggerCanerK
Medium sayfam: Caner Kösedağ

Diğer bir yazım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Kösedağ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et