Sokratik Sorgulama İle Kendi Kendinize Terapi Yapın

Source: Created via AI by Author
Bilişsel Davranışçı Terapi PsikolojiLeave a Comment on Sokratik Sorgulama İle Kendi Kendinize Terapi Yapın

Sokratik Sorgulama İle Kendi Kendinize Terapi Yapın

Merhaba, değerli okurlar! Nasılsınız? Evet, belki iyi değilsiniz ama bir şeyi unutmamanızı isterim. Şunu bilin, sizin kötü hissetmenize sebep olan şeyler tetikleyici olabilir ama onu sürdüren ve kötü hissetme durumunu devam ettiren kişiler sizlerden başkası değil. Bilişsel davranışçı terapiyi duymuşsunuzdur belki. Ne diyor; duygular düşüncelerimizin ve bakış açımızın yaratılarıdır. Yani ne düşünürsen öyle hissedersin. Bundan sebeptir ki sizi tetikleyiciler kötü hissettirmiyor sizi siz kötü hissettiriyorsunuz. Bunu anladık umarım! Alın benden size bir çiçek, gününüz güzel geçsin!🌸

Sokratik Sorgulama
Source: Created via AI by Author

Neyse konumuza dönelim. ☺️Bu yazımda size, Antik Yunan filozofu Sokrates’in kullandığı ve adını verdiği Sokratik Sorgulama tekniğini ve bu teknikle nasıl kendi kendimize terapi yapabiliriz ya da kendi kendimize rehberlik edebiliriz, bunu anlatacağım.

Sokratik sorgulamanın temel olayı şu, bilgiyi direkt vermeden hatta hiç vermeden sorular sorarak kişinin kendisinin doğru cevabı doğurmasını, bulmasını sağlıyor. Yani doğru sorular sorarak doğru bir şekilde yapılandırılmış bir sorgulama kişide aydınlanmaya sebep oluyor. “Aaa! Evet, harbi!” moduna sokuyor. Hadi şimdi Sokratik sorgulamayı nasıl kullanırız, onu anlatalım.

 1. Sorunu tanımlayın: Sorununuzu tanımlayın, sorun olan duyguları ve durumları, kişileri, olayları ilişkilendirip tanımlayın. Örneğin, “Sınavdan korkuyorum.”.
 2. Bilişi tanımlayın: Bu duygunun, yani bu korku duygusunun arkasında olan biliş veya bilişler nedir? Ne olabilir? Örnek vermek gerekirse, “Sınav çok zor ve kesin başarısız olacağım.” Bu inanç sonucunda hangi davranışını sergileyebiliriz? Evet, doğru tahmin; sınava çalışmamak! 😁 Hadi ilerleyelim ve gelişimi izleyelim!
 3. Düşünceyi, bilişi sorgulayın: Düşüncenin, bilişin doğruluğunu, gerçekliğini, mantıklılığını, yararlılığını sorgulayın. Örnek olarak aşağıdaki soruları sorabilirsiniz. Şu şekilde bir sorgulama olabilir, “Bu düşünce aslında gerçekle uyuşmuyor ve mantıklı değil. Bu düşünceyi destekleyen pek geçerli bir kanıt yok. Sınavın zorluğu kanıt olarak sürülebilir ama bu başarısız olacağımın bir göstergesi değildir.”
  • Bu düşünce ne kadar doğru?
  • Bu düşünce ne kadar gerçekle örtüşüyor? Bu düşünceyi destekleyen kanıtlar neler?
  • Bu düşünce ne kadar mantıklı?
  • Bu düşünce ne kadar yararlı ve benim işime yarıyor?
 4. Yeni, daha işlevli ve gerçekçi bir düşünce üretin: Sorguladığınız işlevsiz düşüncenin yerine daha işlevli ve daha gerçekçi bir bakış açısıyla düşünce üretin. Örneğin şu şekilde olabilir, “Sınav zor olabilir ama ben de elimden geleni yapacağım. Elimden geleni yapmayıp çalışmazsam tabii ki başarısız olurum ve kötü hissederim. Ama elimden geleni yapıp çalışırsam başarısız olsam bile kötü hissetmem.”
 5. Yeni düşüncenin sizi öncekine göre nasıl hissettirdiğini sorgulayın: “Şu anda daha iyiyim. Çünkü içim rahatladı ve bundan dolayı motivasyonum yükseldi.” Sonuç davranış, “ders çalışmak” olabilir bu andan sonra.

Sokratik sorgulamayı yaptık. Peki bundan sonra ne var? Tabii ki işin bilişsel kısmından sonra davranışsal kısım var. Yani düşünceyi davranışla desteklemek. Verdiğimiz örneğe göre yapılacak davranışsal düzenleme aşağıdaki sırayla olabilir:

 • Ders çalışma programı hazırlama
 • Ders çalışma programına uyarak ders çalışma
 • Kendini ödüllendirme

Evet, kendini ödüllendirme de çok önemlidir. Beynin motivasyonunu koruması için ödül hormonu olan dopamini alması iyi olabilir. Bu hormonu, sevdiğiniz şarkı, meyve, yiyecek, içecek, dizinin bölümü, film ve oyun ile sağlayabilirsiniz değerli parıldak zekalı beyninize! 😅

Bana göre herkes BDT’nin temelini bilmeli. Hayatı değişir adamın be! 😅😁☺️Neyse sevgili okurlar! Burada bitiriyorum. Buraya kadar okuduğunuz ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim! Yorumlarınızı aşağıya beklerim! İyi günler dilerim! Daha doğrusu iyi düşünmeler dilerim! 😂😅Kendinize iyi bakın!🤗

Instagramckosedag
Diğer psikoloji yazılarım için tıklayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top