Günlük Yazarak Daha İyi Hissedin

PsikolojiLeave a Comment on Günlük Yazarak Daha İyi Hissedin

Günlük Yazarak Daha İyi Hissedin

Merhaba, sevgili okurlar! ❤️ Bu yazımda size günlük tutmaktan bahsedeceğim. Ben 24 gündür günlük tutuyorum ve söylemeliyim ki aşırı iyi geliyor. Size de bundan, bu süreçten bahsetmek istiyorum.

Günlük yazmak, hayatınızı kaydetmektir. Koca hayatınızı bir kalemle veya klavyeyle kelimelere döküp kaydını alıyorsunuz. Bu müthiş bir şey. Günlük yazmak, duygularınızın, düşüncelerinizin, yaptıklarınızın, yaşadıklarınızın farkında olmanızı ve bunların kendi arasındaki etkileşimi görmenizi sağlar. Yani ne hissettim, neden hissettim, ne yaşadım, bana etkisi ne oldu vs. şeklinde türetilebilen sorulara cevap vermektir. Bu da kişisel gelişiminiz açısından ve psikolojik sağlık bakımından çok yararlıdır. Bilişsel davranışçı terapiyi biliyorsunuzdur. Düşünce, duygu, davranış arasındaki ilişkiyi baz alarak çalışıyor. Günlük tutmak da bu mekanizma üzerine kurulu. Günlüğe bir şeyler yazmak, kendinize dışarıdan farklı bir bakış açısıyla bakmak anlamına gelir bir nevi. Yani siz yaşıyorsunuz, bir yandan da kendinizi izliyorsunuz. Günlük tutmak böyle bir şey. Günlük tutmak bir nevi terapi görevi de görür. Zaten BDT mekanizması bağlamında bunu söylemiş oldum. Ama ayrıca günlük tutarken bir rahatlıyorsunuz.  Stresiniz azalıyor. Çünkü içinizdekileri kelimelere döküp dışarı çıkarıyorsunuz. Bunu, aklınızdaki kötü düşünceleri kağıda kelimeler yoluyla hapsetme şeklinde metaforlaştırabiliriz. Bence güzel bir metafor! Siz ne diyorsunuz? 

Günlük yazmanın belli bir kuralı yoktur. Herkes kendi istediği şekilde günlük yazabilir. Önemli olan rahat bir mekan ve zaman olmasıdır. Sonra aklınıza ne geliyorsa; duygu, düşünce, yaşantılar, hayaller, hedefler vs. komple yazın. Günlük sizin dert arkadaşınızmış gibi düşünün. Sizden asla sıkılmayan ve sizin içinizdeki her şeyi duymak isteyen biri gibi düşünün. Böyle düşünmek sizi rahatlatır.  Eğer günlük yazarken nasıl yazacağınız bilmiyorsanız düşünmeyin. Dediğim gibi, aklınıza ne geliyorsa, nasıl yazmak istiyorsanız, neyi yazmak istiyorsanız yazın. Yine de bir kural istiyorsanız şu soruları kendinize sorabilirsiniz:

  • Bugün minnettar olduğum 3 şey nedir?
  • Bugün hangi duyguları hissettim?
  • Bu duyguları neden hissettim, hangi düşünceler etkili oldu?
  • Bu duyguları nasıl iyileştirebilirim?
  • Geleceğe dönük ne yapabilirim?

Bu sorular kafanızda bir fikir oluşmasını sağlayabilir.

Ben günlüğü hem deftere hem de telefona yazıyorum. Defterimin görüntüsü şu şekilde:

Source: Taken photo by Author

Amazon’dan aldım. Gerçekten çok hoş bir defter. Özel, duygu yüklü günlerimi buraya ekstra ve daha özenli yazıyorum. Ama her zaman kullandığım günlük aracım telefonum. Daylio isimli bir uygulama kullanıyorum. Mood takip günlük uygulaması olarak söyleyebiliriz. Her günümü değil, her anımı, istediğim her anı kaydedebilirim. Günlük sadece 1 kez değil birden fazla girdi ekleyebilirim. Her girdi de o anki mood’unuzu seçiyorsunuz. Uygulama da ortalamasını alıp grafiğe döküyor. Haftalık, aylık grafiği görmek iyi hissettiriyor. Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilir. Ama tüm özellikleri açmak isterseniz 85 TL’lik bir ücreti var. Yıllık üyeliğe göre çok ucuz olduğunu söyleyebilirim. Diğer uygulamalar deli dehşet para istiyor. Önce size 150 TL’lik teklif sunacaktır. O teklife basın ve geri çıkın. Size sonrasında 83 küsür TL teklif sunacaktır. Onu kabul edebilirsiniz.

Daylio’yu indirmek ve daha fazla bilgi edinmek için tıklayın!

Evet, bu yazı bu kadar. Umarım günlük tutmanın verdiği heyecanı size geçirebilmişimdir. Çünkü cidden iyi hissettiriyor. Kötü hissettiğim her an Daylio’a yazıyorum ve duygularımı elden geçiriyorum. Cidden iyi geliyor. Bi’ şöyle 1 hafta deneyin. Faydasını göreceksinizdir.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim! ❤️ Kendinize iyi bakın! 

Instagramckosedag
Diğer yazılarım için tıklayınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top